logo školy
Základní škola
Opava, Edvarda
Beneše 2
Projekt Emise Partneři 2020

Emise - fyzikální pokusy
Dne 16. 2. jsme byli na Slezském gymnáziu. Žáci pro nás měli připraveny fyzikální pokusy. První pokus byl o pružinách - jak spočítat jejich tuhost atd. Druhý (podle mě nejzajímavější) byl o akustice a zvuku a jak vnímáme např. jen obyčejná písmena nebo tóny z kytary. U posledního jsme skládali různé rezistory a pomocí multimetru jsme měřili, jaký odpor tvoří. (Jakub Sieber, IX. A)

Projekt Emise Partneři 2019

Den přírodních věd na Slezském gymnáziu
Ve středu 20. 11. jsme navštívili Slezské gymnázium v rámci projektu Emise. Já a moji spolužáci jsme se účastnili Vědeckého dnu. Hlavními tématy byla fyzika a chemie. Vše bylo velice zajímavé. Ke konci pro nás byla připravena i únikovka. Poté co jsme prošli všechny stanoviště, naše cesta vedla do budovy tělocvičny Slezského gymnázia. Tam už na nás čekali dva lektoři z Karlovy univerzity, kteří nám zábavnou formou předvedli různé pokusy. Celou akci bych zhodnotila velice pozitivně. Ukázali nám, že věda může být i zábavná. fotogalerie (Anna Seifriedová, IX. B)

Dne 19. 3. jsme se zúčastnily projektu Emise, na kterém jsme dělali spoustu zajímavých pokusů z chemie. Nejvíce jsme pracovaly s různými barvivy a naučily jsme se, které jsou zdravé, a které naopak škodlivé. Do barviv jsme dávali kyseliny a zásady a ty se poté zbarvily do červena, do zelena nebo do žluta. Ale také jsme pokusem zjistily čím jsou těžké kovy škodlivé pro lidské tělo. Moc se nám to líbilo a těšíme se na další Emise. (Nikol Helštýnová a Rozália Matyščáková, VIII.A)

Projekt Emise Partneři 2018

Plasty
Dne 27. listopadu jsme se opět zúčastnili školení v rámci projektu Emise. Díky pokusům jsme se dozvěděli o jedinečných vlastnostech plastů ale i o jejich škodlivosti. Naučili jsme se zacházet s chemickým náčiním, jež můžeme využít ve svém dalším studiu. (Klaudie Urbanová, Lucie Nováková, IX. A)

Fyzikální pokusy na Slezském gymnáziu
Nejprve jsme skládali z elektronické stavebnice „Bofin“ zesilovač tónu pomocí napětí, rádio, detektor lži a automatický budík. Druhý ze čtyř pokusů bylo zjistit měrnou tepelnou kapacitu mince. Jako třetí jsme měřili kmity a kyvy hodinového kyvadla. Poslední úloha byla s mikrovlnou troubou, zkoumali jsme elektromagnetické záření a jeho vlivy na různé materiály. Rozdělovali jsme záření na různé části např: UV záření, IR záření nebo Gama záření. Všechny pokusy byly velmi zajímavé. (Tomáš Ziegler, IX. B)

Projekt Emise Partneři 2017

Zajímavosti o DNA
V úterý 21.11.2017 se emisaři zúčastnili chemického školení na Slezském gymnáziu v Opavě na téma DNA. Po teoretické části jsme se přesunuli do laboratoře, kde jsme si zkusili získat DNA z banánu a naši vlastní. Celé to bylo velmi zajímavé. (Sabrina Grigarčíková, IX. A)

Emisaři a fyzikální praktika na SGO
17. 10. 2017 si studenti gymnázia pro nás připravili tato stanoviště: Akustika, podtlak a vývěva, hoření a slavní fyzikové. Zapalování spreje, raketka z čajového pytlíku, zvětšené maršmelousy, přelévání vody při podtlaku nebo zapálení bankovky namočené ve vodě a v lihu. Nejen tyto pokusy si vyzkoušeli emisaři z 9.B. fotogalerie (Martin Kovář)

Emisaři
Ve čtvrtek 1. 6. 2017 proběhlo v prostorách SGO v Opavě poslední školení emisařů a to z oblasti legislativy a zeměpisu. Mluvilo se o světelném znečištění. Žáci si prakticky vyzkoušeli jak jednat na úřadech. (Martin Kovář)

EMISE – fyzikální školení
Ve středu 22. 2. se uskutečnilo školení emisařů v oblasti fyziky. Sešli jsme se v laboratorní učebně, kde si pro nás starší žáci ze Slezského gymnázia připravili několik stanovišť s nejrůznějšími pokusy. Pomocí laserů a zrcadel jsme se pokusili vytvořit obrazec pěticípé hvězdy…

Skoro se nám to i povedlo!! Měřili jsme odpor rezistorů a hustotu skleněných lahví. Dokonce jsme i zkoumali zlom paprsku. Všichni jsme si to náramně užili a dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. (Sabrina Grigarčíková, VIII. A)

Gymkom
V pátek 6. 1. 2017 proběhla na Slezském gymnázium soutěž GYMKOM v rámci projektu Emise. Naši školu reprezentovaly 2 družstva: deváťáci (Dominik Bednář, Danek Pachula, Mirek Rajský) a osmačky (Sabrina Grigarčíková, Iva Matějková, Nikola Pospěchová). Kluci obsadili 3. místo a postoupili do republikového kola. V republikovém kole obsadili naši emisaři 9. místo. (Martin Kovář)

reklamní spot projektu Emise
Projekt Emise Partneři 2016

Emisaři v chemické laboratoři
V úterý 6. prosince 2016 se emisaři z naší školy zúčastnili dvouhodinového školení z chemie. Hlavním tématem tohoto školení byly plasty. Po první hodině teorie následovala druhá hodina praktických cvičení. Seznámili jsme se s instantním sněhem, propichovali jsme balónky špejlemi, depolymerizovali jsme silon nebo PVC a dokonce jsme si vytvořili i vlastní sliz. S tím vším nám pomáhali studenti z SGO. (Sabrina Grigarčíková, VIII.A)









V úterý 15. listopadu se naši emisaři zúčastnili fyzikálních cvičení na Slezském gymnáziu. Postupně si každý vyzkoušel zjistit účinnost rychlovarné konvice, nabít mobil pomocí citrónu, porovnat vedení tepla v různých materiálech, zjistit jak příměs ve vodě ovlivňuje její teplotu a hlavně změřit rychlost světla. U poslední úlohy se totiž použije čokoláda, která po zjištění vlnové délky může skončit v bříšku výzkumníka. (Martin Kovář)

Školení z meteorologie
V úterý 11. října jsme byli na dvouhodinovém školení, pořádaném Slezským gymnáziem. Tématem byla meteorologie a práce v excelu. Vyzkoušeli jsme si nejen řadu pokusů, ale také se dozvěděli spoustu zajímavostí o ovzduší, stavu půdy v různých měsících. Zkusili jsme si vytvořit graf průběh teploty vzduchu během jednoho dne. Použili jsme hodnoty z meteorologické stanice, kterou bude mít brzy zapůjčenou i naše škola. (Iva Matějková, VIII. A)

Envofórum 2016
Ve čtvrtek 29. září jsme navštívili Kulturní dům, na kterou se dostavila spousta emisařů nejen z naší školy. Po velmi milém uvítání jsme se usadili v hlavním sále a poté nás přivítala spousta lidí, které jen tak nepotkáte, jako například hejtman Moravskoslezského kraje, p. Miroslav Novák nebo náměstek primátora Opavy, p. Dalibor Halátek. Následovalo vzdělávací vystoupení Smokemana. Po obědě, který byl v Kulturním domě připraven formou rautu, nás čekala druhá část programu, která se týkala dopravy. Dozvěděli jsme se spoustu věcí o palivech a o tom, jak jsou nejpoužívanější paliva, jako například nafta a benzín, nebezpečné vůči životnímu prostředí. V 15 hodin byla pro všechny, kteří se chtěli zúčastnit, připravena soutěž zaměřena na fyziku, chemii a enviromentální výchovu. Celý program končil vyhlášením výsledků, vítězům byly předány cenné ceny a s úsměvem na rtech jsme šli domů. (Dominik Bednář, IX. B)

Exkurze do Arcelor Mittal
Sraz byl 29. 2. 2016 v 7:50 před zimním stadionem v Opavě. Odtud nás odvezli autobusem do havířovského Mittalu. Tam nás čekalo seznámení a krátká prezentace s historií a informacemi o firmě. Po poučné prezentaci nás čekaly dvě soutěže ve třídění odpadu, vítěz dostal malou cenu v podobě čokolády. Po skončení prezentace jsme odcházeli k autobusu s malým dárkem a CD s dalšími informacemi. Potom jsme nastoupili do autobusu, který nás odvezl k továrně, před kterou jsme dostali bezpečnostní vybavení a krátkou instruktáž, abychom mohli vstoupit do budovy. Zde nás čekala krátká exkurze. (Jakub Laš, VIII. B)

Soutěž emisarů na SGO
Dne 6. 1. 2016 jsme opětovně navštívili Slezské gymnázium v Opavě, protože se tam konala soutěž v pěti různých oborech. Na pěti stanovištích jsme odpovídali na otázky z biologie, fyziky, zeměpisu, matematiky a chemie. První družstvo tvořili osmáci Dominik Bednář, Mirek Rajský a Ondra Backa. Druhé družstvo tvořili deváťáci Oskar Mainuš, Radek Stoček a Adam Le. Soutěž proběhla v příjemné atmosféře. (Dominik Bednář, VIII. B)

Projekt Emise Partneři 2015

Emisaři na VŠB
1. 12. 2015 náš tým emisařů navštívil dva pavilony Vysoké školy báňské v Ostravě. V jednom jsme navštívili Geologický pavilon VŠB Ostrava. Prohlédli jsme si plno zkamenělin a mnoho zajímavých kamenů. Potom jsme se šli podívat do pavilonu s nanovlákny a nanotechnologií. V prezentaci bylo hodně věcí, které věci jsme nepochopili, ale i tak to bylo zajímavé. (Mikuláš Pekárek, IX. A)

Návštěva ČHMÚ Ostrava Poruba a KÚ MSK
2. 11. 2015
Ráno okolo 8 hodin jsme vyjeli autobusem přes Hlučín do Ostravy ke správě Moravskoslezského kraje, kde jsme přišli do školící místnosti. Tam nám vysvětlili, jak MSK reguluje vypouštění škodlivin do ovzduší - např. že plno velkých firem má již stanovené kvóty na vypouštění škodlivin, a že se dle výzkumů počet vypouštěných škodlivin z těchto "velkých zdrojů" zmenšuje, problémem jsou nyní spíše malé zdroje a potom automobily atd.

Dále jsme se dozvěděli, že náš sousední stát Polsko již proti nám má navrch, jelikož polští policisté mohou vstoupit do špatně topícího obydlí a změřit emise. Poté jsme jeli do Ostravy Poruby, a zastavili jsme před budovou ČHMÚ Ostrava, šli jsme do zahrady, kde nám názorně ukázali, jak měří meteorologické jevy a dokonce jsme viděli i automatickou stanici. Po následující přednášce jsme se vrátili do Opavy. (Martin Kovář)

Emisaři na exkurzi
Dne 13. 10. 2015 se naši emisaři zúčastnili v rámci projektu Emise v Opavě výjezdu do Ostravy. Navštívili Výzkumné energetické centrum VŠB a Svět techniky. Ve Výzkumném energetickém centru navštívili zkušebnu spalovacích zařízení, kde se dozvěděli, na jaké druhy dělíme spalovací kotle. Poté se přesunuli autobusem do Dolních Vítkovic do naučného centra Velký svět techniky, kde se zábavnou formou dozvěděli různé přírodovědné, fyzikální i chemické pokusy. Ve světě techniky také navštívili 3D kino, ve kterém se promítal naučný film Galapágy. Tohoto výjezdu se zúčastnili tito emisaři: Dalibor Kořínek, Waligora Jakub, Ondra Backa, Jakub Laš. (Jakub Waligora, IX. A)

SMOKEMAN 16. 9. 2015
Edukativní show je určena jak pro děti tak i dospělé a nabízí řadu zajímavostí. Cílem show je přiblížení správného spalování v lokálních topeništích široké veřejnosti. Začátek byl v 12:00 na Horním náměstí a náš průvodce Smokeman začal pokusem se statickou elektřinou. Poté nám dal do ruky suchý led, který měl kolem -60 °C a vysvětlil nám sublimaci. Pak jsme přišli ke krbu a Smokeman nám začal vysvětlovat, jak a čím máme topit a jak se máme o kotel správně starat. Také nám vysvětlil, že správná teplota krbu je mezi 150 - 250 °C. Dozvěděli jsme se stavbu dřeva. 2 dobrovolníci nastavili filtr a zkusili jsme si spálit v krbu petku. Viděli jsme znečištění, které to udělá. Asi nejdéle jsme zůstali u měřiče objemu našich plic. Smokeman nám funkčních modelech vysvětlil, jak pracuje parní stroj a k čemu ho člověk začal využívat. Skončili jsme vysvětlením inverze a co se při ní děje v ovzduší. Z této akce jsme odešli s úsměvem na rtu a s kapsou plnou lipa. (Ondřej Backa, VIII. B)

Projekt Emise Partneři 2014

24.11.2014
Fotosoutěž Jak to vidíme my – vyfotografuj kouřící komín

9.10.2014
Milí žáci, rád bych vás informoval o tom, že několik žáků z různých základních škol v Opavě navštívilo v nedávné době Slezské gymnázium. Důvodem návštěvy bylo setkání projektu Emise, pořádané Slezským gymnáziem. Cílem tohoto projektu je pohnout se stavem škodlivých emisí na Opavsku, Ostravsku i jinde. Jak k tomu můžeme přispět? Chceme informovat ostatní žáky o tom, jak emise škodí ovzduší, jaké zdraví ohrožující látky vznikají špatným spalováním atp.. Co bylo a bude obsahem našich setkávání? Naučíme se několik důležitých věcí ohledně emisí a spalování, vyzkoušíme si a uvidíme pokusy na téma emise atd.. Například na setkání ve čtvrtek 9.10. jsme si vyzkoušeli různé chemické pokusy - zapálili jsme hořčík, natáhli a ohnuli jsme skleněnou trubičku, dozvěděli jsme se, že při škrtnutí sirky se vyvine teplota až 600 stupňů, a různé fyzikální pokusy jako například zapálit si bankovku namočenou v lihu a vodě, snížit teplotu vody ve vakuu atd.. Na naší škole je již 12 emisařů, ale přidat se můžete i VY! (Dominik Bednář, VII. B)

Září 2014
Naše škola ZŠ Edvarda Beneše se zapojila do projektu EMISE, který organizuje Slezské gymnázium v Opavě.
Emisaři naší školy: Jakub Waligora, Dalibor Kořínek, Dominik Bednář, Miroslav Rajský, Mikuláš Pekárek, Petr Adamczyk, Jakub Laš, Jakub Hon, Vojtěch Jasenek, Adam Le Hoang, Dan Pachula, Ondřej Backa, Patrik Glabasnia. (Martin Kovář)